tiktok takipçi satın al tiktok beğeni satın al tiktok izlenme satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram izlenme satın al instagram hikaye izlenme satın al instagram canlı yayın izleyici satın al twitter takipçi satın al twitter retweet satın al youtube abone satın al youtube beğeni satın al youtube izlenme satın al

Mustafa Kemal Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar ve Şarkıcılar

  • Konbuyu başlatan Esperɑnzɑ
  • Başlangıç tarihi
E

Esperɑnzɑ

Guest


Atatürk'ün dost sohbetlerinde günler süren tren yolculuklarında dönemin aydınlarısiyasetçileri ve bilim adamlarıyla memleket meselelerini tartıştığı Çankaya sofralarında dinlediği şarkılar ve türkülerden oluşan derleme "Atatürk Özel" bölümünde yerini aldı.

Atatürk'ün insan topluluklarını toplum yapan etmenlerin başında gelen kültür ve sanata olan ilgisi ve sanatla ilişkisi bilinen bir gerçektir. Onun gerçekçi kişiliğiyle; sanatla şiirle musikiyle beslenen duygusal yönü birbirine karışmadan birbirinden güç alıyor ve onu ayrıcalıklı yapıyor.

Atatürk Türk milletine evrensel müziğin çok sesli ezgilerini tanıtmayı sevdirmeyi amaçlarken Türk musikisinin gücünü ve etkisini görmezden de gelmiyor şarkılar ve türküler onun günlük yaşamının bir parçası haline geliyor.
Bestecilerden güftecilere yorumculara kadar kimler yok ki bu nağmelerin içinde: Münir Nurettin Selçuk Saadettin Kaynak Hamiyet Mustafa Nafiz Afitap Yesari Asım Arsoy Safiye Ayla Müzeyyen Senar Selahattin Pınar ve daha pek çokları.

Tren yolculukları sırasında dinlediği Necip Celal Andel'in Seyyan (Oskay) tarafından seslendirilen "Yıllar" tangosu da var içlerinde; hüzzam karciğar şarkılar kantolar gazeller de...

Seçilen nağmeler arasında Atatürk'ün başka türlü sevdiği Rumeli türküleri de var; kendisinin de fısıltıyla eşlik ettiği gözleri dolarak dinlediği türkülera€¦ Falih Rıfkı Atay Çankaya adlı kitabında Atatürk'ün hislerini "Rumeli türküleri söylerken derin ve onulmaz bir gurbet ve sıla acısı gözlerinde yaşarırdı" sözleriyle anlatır.

Atatürk'ün Sevdiği Müzikler Çankaya Atatürk Müze Köşkü'nde bulunan 271 adet plak ve Atatürk'ün "Beyaz Tren"deki seyahatleri sırasında dinlediği plaklar arasından seçildi. Plakların ses kalitesinin yükseltilmesi ve müzik dışı ses bozukluklarından arındırılarak dijital ortama aktarılması ise TRT tarafından gerçekleştirildi.

Alıntıdır
 
izmir halı yıkama izmir koltuk yıkama karşıyaka halı yıkama bornova halı yıkama çiğli halı yıkama mavişehir halı yıkama farmasi üyelik etil alkol derman etil alkol etil alkol satın al etil alkol sipariş Instagram takipçi satın al Betpark giriş Kolaybet giriş Grandpashabet giriş Betgaranti giriş
Üst