tiktok takipçi satın al tiktok beğeni satın al tiktok izlenme satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram izlenme satın al instagram hikaye izlenme satın al instagram canlı yayın izleyici satın al twitter takipçi satın al twitter retweet satın al youtube abone satın al youtube beğeni satın al youtube izlenme satın al

Atatürk'ün Kendini Tanımlaması

• Konbuyu başlatan Esperɑnzɑ
  • Başlangıç tarihi
E

Esperɑnzɑ

Guest
(1)”Benim hayatta yegane fahrim (onurum) servetim Türklükten başka bir şey değildir.”

“Bana insanlar üstünde bir doğuş atfetmeye kalkışmayınız. Doğuşumdaki tek fevkaladelikTürk olarak dünyaya gelmemdir.”
(Bozkurt Mahmut Esat; Yakınlarından Hatıralar Sel Yayınları İst. 1955

(2) Bir İngiliz’in “siz hangi asil ailedensiniz?” sorusuna verdiği yanıt:
“Anasının ve babasının asilliğiyle iftihar eden Teodoz İtalya Yarımadasına inmek isteyen Türk Atilla’ya barış görüşmesinden önce sormuş: ‘Siz hangi asil ailedensiniz?’ Atilla’da ona cevap vermiş: ‘Ben asil bir milletin evladıyım!’ işte benim cevabımda size budur!”

(Egeli Münir Hayri; Atatürk’ten Bilinmeyen Hatıralar İst. 1959 s.15)

(3)” Türk Türk olduğu için asildir… çoğumuz büyük babamızın babasını hatırlamayız. Bütün soy gururumuzu Türk olmanın içinde buluruz.”

(Ünaydın Ruşen Eşref; Atatürk Tarih ve Dil Kurumları (Hatıralar) TDK. Yayını. Ank. 1954s.549)

(4)“… Türklük benim en derin güven kaynağım en engin övünç dayanağım (dır)” (Egeli Münir Hayri s.699

(5)“Millî mevcudiyetimize düşman olanlarla dost olmayalım. Böylelerine karşı…’Türk’üm ve düşmanım sana kalsam da bir kişi!’ diyelim”
( Faik Reşit Unat’ın “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” Türk Dili Dergisi Sayı 146 Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri 1984 s.171-173)

(6)” Mensup olduğum Türk milletinin şan ve şerefi varsa benim de bir ferdi olmak sıfatıyla şanım ve şerefim vardır…”
(Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri C. II. derleyen Nimet Unan Türk İnk. Tarihi Ens.yayını Ank.1959s.143)

(7) Zübeyde Hanım’ın soyu Yörük’tür. Fatih döneminde Karamanoğlu Beyliği’nin yıkılmasından sonra (1466) Balkanlar’da fethedilen yerlerin Türkleştirilmesi için göç ettirilen ailelerdendir. Konya bölgesinden geldikleri için bunlar “Konyarlar” ismi ile resmi kayıtlara geçmiş ve böyle anılmıştır.

Aile Vodina sancağının Sarıgöl nahiyesine yerleştirilir. Zübeyde’nin babası Sofi-zade Seyfullah Ağa Selanik yakınlarındaki Lankaza’ya göçer ve bir çiftlik sahibi olur. Ve Zübeyde Hanım 1857′de burada doğar. Annesi

(Güler Ali; Atatürk Soyu Ailesi ve Öğrenim Hayatı Ank.1999 s.40-46 - Göksel Burhan; Atatürk’ün Soykütüğü Üzerine Bir Çalışma Kültür Bak. Yay. s.7)

(8) M. Kemal’in kız kardeşi Makbule Hanım (1885-1956):
“Annemden sık sık şunları dinlemişimdir. Bizim esas soyumuz Yörük’tür. Buralara Konya-Karaman çevrelerinden gelmişiz” diyor ve atalarından bazılarının da sonradan tekrar Konya’ya geri döndüğünü de şöyle açıklıyor: “Dedem Feyzullah Efendi’nin büyük amcası Konya’ya gitmiş Mevlevi dergahına girmiş orada kalmış. Yörüklüğü tutmuş olacak.”

(Güler Ali; Atatürk Soyu Ailesi ve Öğrenim Hayatı Ank.1999 s.46)

(9) Makbule Hanım Yörüklük için şunları söylüyor:
“…Annem her zaman Yörük olmakla iftihar ederdi. Bir gün Atatürk’e “Yörük nedir?” diye sordum. Ağabeyim de bana ‘Yürüyen Türkler’ dedi.”

(Şapolyo Enver Behnan Kemal Atatürk ve Milli Mücadele Tarihi İst.195823- aktaran Güler Ali s.45)

(10)Yörük ile Türkmen eş anlamlıdır. Atatürk soyunu açıklarken bunu da vurgular:
“…. Benim atalarım Anadolu’dan Rumeli’ye gelmiş Yörük Türkmenler’dendir.”

(E.B.Şapolyo a.g.e.den aktaran Güler Ali a.g.e. s.27 28)
s.95) 1963 makalesinden aktaran Utkan Kocatürk Ank. babasının üçüncü eşi Ayşe Hanım’dır. Ank.1994 s.33

izmir halı yıkama izmir koltuk yıkama karşıyaka halı yıkama bornova halı yıkama çiğli halı yıkama mavişehir halı yıkama farmasi üyelik etil alkol derman etil alkol etil alkol satın al etil alkol sipariş Instagram takipçi satın al Betpark giriş Kolaybet giriş Grandpashabet giriş Betgaranti giriş